Asi před rokem se na mne obrátila Nathalie Senf, bývalá operní zpěvačka a zakladatelka sboru HEARTCHOR při společensko-kulturním centru Alte Brauerei v Annabergu, s tím, že by potřebovala mou pomoc. Coby vůdčí osobnost projektu „Orte der Demokratie“ si u hlavního kulturního města Evropy Chemnitz 2025 zažádala o dotaci na mezinárodní projekt Zpívání přes hranice na téma Dělnické písně, kterým se její sbor od svého založení v roce 2022 věnuje. To bude výzva, byla moje první myšlenka (ne že by v českém příhraničí neexistoval žádný sbor, který by byl nakloněn spolupráci, ale to téma, pravda, v České republice není tak „in“). Z prvního pokusu bohužel nic nebylo, a tak bylo třeba rozhodit hustší sítě. Milá vedoucí ženského komorního souboru Septem Cantet, který do projektu nakonec „šel“, se mi pak v důvěrné chvilce svěřila, že na to kývla jen proto, že můj email zněl tak naléhavě a chtěla mi pomoct. O to víc mne potěšilo, když na společném soustředění postupně tály ledy a dámy z Klášterce nad Ohří uznale pokyvovaly směrem k mužské části sympatického HEARTCHORu, který sice není tak vyzpívaný jako jsou ony, ale právě díky „chlapům“ zní pěkně vyváženě. Sopranistky Septem Cantet naopak oslnily německé zpěváky a nikdo už nepochyboval o tom, že se v této konstelaci bude dát vystoupit na veřejnosti.
V sobotu 26. dubna 2025 tak v nečekaně dobré akustice krásného průmyslového muzea v Chemnitz mezi naleštěnými veterány a ozubenými koly zazněly melodie písní odboje, hornických lidovek, gospelů, píseň Voskovce a Wericha i Spirituálu kvintet. Zlatým hřebem večera byly první dva články zhudebněných lidských práv, jelikož „co si člověk dokáže zazpívat, to si i lépe zapamatuje“. Přestože program trval asi dvě hodiny, diváci se u něj díky zajímavé moderaci a střídání konstelací na jevišti ani trochu nenudili. Onen večer sice nebylo o jiné zajímavé akce nouze, přesto z České republiky vážil cestu nejen ženský komorní soubor Septem Cantet a jejich drahé polovičky, ale s nimi také i pár posluchačů. Všechna místa v publiku byla vyprodána a potlesk nebral konce. A tak si i zprvu zdrženlivé české zpěvačky našly cestu k písním zpívaných v německém jazyce (nácvik správné výslovnosti byl důležitou součástí víkendového soustředění v Saydě) a zpěváci z Annabergu si budou ještě dlouho pobroukávat českou hornickou „Již opět z věže“ nebo kánon „Bejvávalo“, který se naučili jen tak mimochodem, protože se jim české písničky moc líbí. A to je přece krásné.
Koncertem v Chemnitz však projekt neskončil: oba sbory se znovu sešly v polovině května, aby zhodnotily získané zkušenosti a podívaly se do budoucnosti. Všichni se shodli na tom, že koncert předčil veškerá očekávání a že by byli moc rádi, kdyby spolu mohli někdy opět vystoupit.
Pokud vás tento projekt zaujal a chtěli byste si koncert poslechnout z domova, máte k tomu příležitost: na YouTube byl nedávno zveřejněn profesionálně zpracovaný videozáznam.