BLOG č. 1

Už je to rok od doby, kdy začalo mé angažmá v programu, a proto se chci ohlédnout za vším, co se událo a že toho nebylo málo!

Dnes chci zmínit dvě věci – ta první se týká Základní školy Komenského v Horažďovicích, která dříve měla partnerskou školu na bavorské straně. Kontakt byl přerušen, možná i vzhledem ke covidu, možná i z jiných důvodů, to už se asi nedozvím. Faktem je, že mým úkolem bylo najít jinou partnerskou školu, byl to běh na dlouhou trať. A protože i v běhu jsem vytrvalá, pustila jsem se do maratonu hledání a oslovování a až po dlouhé vzdálenosti a tím i čase se mi nejdříve podařilo navázat kontakt s Grundschule Zwiesel. Nejlepší na tom bylo, že se mi ozval sám pan učitel, kterého již delší dobu znám. Tuhle příležitost jsem si nenechala ujít a ejhle – na světě bylo první partnerství pro 4. třídu bavorské základní školy s 5. třídou Základní školy z Hořovic.

Cílem bylo ale najít i vhodnou školu pro výměny 8. tříd. Nemusela jsem chodit daleko – Staatliche Realschule Regen, ve které jsem měla možnost na podzim krátce představit Program „Rok na hranici“, byla okamžitě nakloněná spolupráci, bylo potřeba se jen zeptat. Nezapomenu na větu zástupce ředitele, kterého jsem telefonicky zastihla: „To je skvělé, že voláte! Rádi bychom navázali partnerství se školou v České republice, máme partnerství s Rakouskem, Finskem, Dánskem, ale s Českem ještě ne.“ Předala jsem kontakty a potom už šlo vše ráz na ráz, paní ředitelka školy z Hořovic vyrazila společně s velice akční paní učitelkou němčiny na návštěvu do Zwieselu i do Regenu.

Výsledkem jsou plánovaná setkání – s Grundschule Zwiesel se uskuteční jednodenní výměnné setkání žáků v polovině června 2023. Setkání žáků z Horažďovic a Regenu je naplánovaná na podzim 2023 na Šumavě, tématem výměnného setkání bude spisovatel Karel Klostermann, který je se Šumavou úzce spjatý a jehož 100. výročí od jeho úmrtí si letos připomínáme.

Druhé velice zdařené propojení se nám podařilo mezi organizátorkou Mezinárodního folklórního festivalu, který se koná každoročně v Klatovech, a mládežnickou folklórní skupinou Almrausch z německého Řezna. Místní mládežnická skupina Folklórního souboru Šumava se setká s německou mládežnickou skupinou Almrausch a společně vystoupí na festivalu. Do budoucna skupiny plánují další společná setkání a vystupování. Toto propojení považuji já i organizátorka festivalu Denisa Valentová za obrovský úspěch i radost zároveň, protože je to po více než 10 letech, kdy na tomto festivalu vystoupí bavorský folklórní soubor, a to i přesto, že je Bavorsko tzv. za bukem.

Společně s mou kolegyní Sárou, která měla na starosti jižní část Šumavy a Bavorského lesa se nám podařilo se spojit s organizací „Menschen in Europa“, která organizuje též mezinárodní folklórní festival „Internationaler Volksmusiktag“ v Adlersbachu. S naší jazykovou podporou se nám podařilo propojit obě organizátorky, které si vzájemně předají kontakty na místní folklórní skupiny, pomohou si vzájemně s propagací festivalů a tím rozšíří povědomí o těchto akcích na druhé straně hranice a zároveň přispějí k vzájemné česko-německé výměně tím, že český soubor bude moci vystupovat s německými soubory v Adlersbachu a německé soubory budou v příštím roce moci vystoupit v Klatovech.

Tímto vás chci srdečně pozvat na oba festivaly! V Klatovech je festival spojen s místní poutí a bude se konat od 6. do 9. července a v Adlersbachu se festival uskuteční 10. září.

Mým kolegům z 2. ročníku „Roku na hranici“ chci popřát, ať je angažmá baví, neztrácí svůj entuziasmus a to ani při uběhnutí maratonských vzdáleností, při kterých nastávají jak krize, tak i ty krásné chvíle, které dodají spoustu endorfinů a energie!

.

Martina Engelmaierová